صرافی کاپیتال ارسال حواله به تمام نقاط دنیا
همه چیز درباره سوئیفت

همه چیز درباره سوئیفت

 

تاریخچه سوئیفت

 

سوئیفت انجمن گسترش جهانی تسهیل انتقال بین المللی است و به صورت موسسه و به شکل تعاونی فعالیت می کند.بعد از خاتمه جنگ جهانی دوم بویژه در اواخر دهه 1950،تجارت جهانی به سرعت شروع به رشد و شکوفایی کرد و به موازی آن حجم عملیات بین المللی بین بانکی گسترش یافت اما رعایت نکردن استاندارد های بین المللی در مناسبات بین بانکی باعث آشفتگی در پرداخت های بینالمللی و افزایش هزینه های بانکی شد. از این رو در اوایل دهه ی 1960 میلادی حدود شصت بانک بزرگ اروپایی و آمریکایی به این فکر افتادند که پیام های بین بانکی را به نحوی استاندارد کنند.

در دسامبر 1967 میلادی 7 بانک تراز اول اروپایی و آمریکایی بررسی و مطالعه ی اولیه برای تاسیس سوئیفت را آغاز کردند سرانجام در ماه می 1973 سوئیفت با عضویت 239 بانک از 15 کشور در بروکسل پایتخت کشور بلژیک تاسیس شد.

چهار سال طول کشید تا مراحل قانونی تاسیس سوئیفت،خرید تجهیزات و نصب و راه اندازی انجام بگیرد.سوئیفت در نهم ماه می سال 1977 با عضویت 518 بانک از 33 کشور در نخستین روز راه اندازی و شروع به کار کرد.

مزایای سوئیفت

مهمترین مزایای سوئیفت که باعث رشد چشم گیر آن در معاملات بین المللی شده به شرح زیر است :

1- سیستم سوئیفت کاملا استاندارد می باشد : در سیستم سوئیفت پیام های بانکی استاندارد هستند و برای هر نوع امور باکی یک پیام مشخص و تعریف شده است ، بانک های عضو سوئیفت ملزم هستند برای مخابره پیام از فرمت خاصی استفاده کنند.

میتوان گفت مزایای استاندارد بودن عبارتند از :

- جلوگیری از سلیقه ای عمل کردن در تنظیم متون پیام های بانکی

- شناسایی سریع پیام ها

- جلوگیری از اتلاف وقت در تنظیم وقت پیام های بانکی

- سرعت بخشیدن به تنظیم پیام های بانکی

2- سوئیفت بسیار قابل اطمینان می باشد : سیستم سوئیفت طوری طراحی شده که درصد اشتباه در آن بسیار اندک است. در صورتی که مشخصه پیام بطور صحیح و مطابق با استاندارد ها تنظیم نشود ، سیستم از قبول آن خودداری میکند.سوئیفت ادعا میکند که در حدود 99.99 درصد قابل اطمینان است ، دلیل این ادعا مفقود نشدن حتی یک پیام سوئیفتی از اول تاسیس در این شبکه است. بنابرین با حجم زیاد پیام ها قابلیت اطمینان به سوئیفت 100 درصد است.

3- امنیت سوئیفت : پیام های مبادله شده به صورت خودکار مخابره میشود و متن ها تا رسیدن به مقصد پراکنده و نا مفهوم است. و دسترسی به پیام ها توسط افراد غیر مجاز میسر نمیباشد.

4- سرعت سوئیفت : سیستم سوئیفت از سرعت بسیار بالایی برخوردار است و ارسال پیام بیشتر از چند ثانیه طول نمیکشد و به محض ارسال  بی درنگ پیام تحویل سوئیفت میشود.

5- هزینه پایین سوئیفت : هزینه مخابره پیام از طریق سیستم سوئیفت در مقایسه با سایر سیستم های بانکی کمتر است و به صورت کاراکتری مورد محاسبه قرار میگیرد.

6- قابلیت دستیابی به سیستم سوئیفت : سیستم سوئیفت به صورت شبانه روزی و بدون تعطیلی برای استفاده کنندگان (بانک ها) خدمات ارائه میدهد و به طور کلی در تمام 365 روز سال و 24 ساعت شبانه روز قابل دسترسی و مبادله پیام است.

 

پیام های سوئیفتی :

 

به منظور سهولت در امر مخابره و دریافت پیام سوئیفت ، اعضای سوئیفت به طبقه بندی پیام های مختلف در گروه 0 تا 9 بشرح زیر کرده است:

 گروه صفر پیام های سیستمی بین اعضاء و سوئیفت و گروه 1 تا 9 پیام های مالی بین اعضاء هستند.

 

 


 

آخرین مقالات

ارائه دستگاه جدید استخراج بیت مین

چگونه بیت کوین تولید کنیم؟

امروز از چندید اسکناس نو در چندیدن کشور مختلف رونمایی شد.

اسکناس جدید آذربایجان،ژاپن و عربستان

چرا قیمت دلار دیگر افزایش پیدا نمی‌کند؟

مصطفی نصراصفهانی اقتصاددان: به دو دلیل می‌توان ادعا کرد که نرخ ارز دیگر چندان رشدی نخواهد کرد.

میلیاردرهای جهان کجا هستن!؟

نرخ رشد تعداد میلیاردرها در آسیا طی چهار سال آینده بیشتر از دیگر قاره ها خواهد بود.

بیشترین ذخایر ارزی جهان در اختیار چه کشورهایی است؟

ثروتمند ترین کشور جهان

ادغام یا انحلال بانک‌های نظامی؟ در پشت‌پرده ادغام چه می‌گذرد؟ چه تدابیری باید اندیشید؟

یوسف کاووسی - کارشناس بانکی :
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->